تمَاجنٌ

(تماجن)

CEFR C2 isim وزن: تفَاعلٌ
Hızlı Tanım & Sözlük Özeti

تمَاجنٌ, Arapça bir isim olup Türkçe karşılığı "arsızlık etme" şeklindedir. Kelimenin sülâsî kökü مجن, vezni تفَاعلٌ olarak tespit edilmiştir.

Türkçe Anlamlar

1 Arsızlık etme
2 Şakalaşma

Örnek Cümleler

يُعَدُّ تمَاجنٌ رَكِيزَةً مُهِمَّةً فِي بِنَاءِ الْمَعْرِفَةِ وَالثَّقَافَةِ.

arsızlık etme (تمَاجنٌ), bilgi ve kültürün inşasında önemli bir dayanak noktasıdır.

Aynı Kökten Kelimeler (12)

Sıkça Sorulan Sorular

تمَاجنٌ ne demek?

تمَاجنٌ, Arapça bir isim olup Türkçe'de "arsızlık etme" anlamına gelir.

تمَاجنٌ kelimesinin kökü ve vezni nedir?

Kelimenin kökü مجن, vezni تفَاعلٌ şeklindedir.

ت Harfi Dizini · Bu Kelimeyi Ara · Sözlük Ana Sayfası